کلین کوکلین کو

چرم دوزی – قالیشویی و مبل شویی عباس کریمی ، بهترین قالیشویی در اصفهان

برای جلوگیری از ساییده شدن و پارگی فرشهای گران قیمت لبه های زیرین فرش را با نوارهای چرمی می پوشانند.

در اصل کار چرم دوزی، به لحاظ لوله شدن کناره های طولی فرش انجام می شود، ولی در حال حاضر به دلایل زیر نیز مورد استفاده قرار می گیرد:
• جلوگیری از لوله شدن
• به لحاظ جلوگیری از سر خوردن فرشهای ظریف در اندازه های کوچک بر روی سطوح صاف، مانند پارکت و سنگهای صیقلی
• به سبب پوشاندن محل میخ یا سوزن خورده های کناره های فرش یا کجیهای ناشی از پایین کشی دستگاه
وسایل مورد نیاز چرم دوزی عبارتند از: نخ چرم دوزی ، سوزن چرم دوزی ، چرم.
چرم را معمولاً به اندازه طول فرش می گیرند و از پشت فرش با نخ و سوزن به صورت 7 و 8 (زیگزاگ) می دوزند. چرمهایی که برای کناره دوزی فرش مورد استفاده قرار می گیرد، در صورتی که برای جلوگیری از لوله شدن کناره فرش استفاده می شود، باید دارای مقاومت کافی باشد. عرض چرم بین 3 تا 5 سانتیمتر است، که به صورت آماده یا توپ در بازار به فروش می رسد. جنس چرم از مواد پلاستیکی و نخ تشکیل شده است. اگر طرفین فرش لول شده باشد، فرش را از پشت بر روی زمین پهن می کنند و به وسیله چکش چوبی آن را می کوبند و سپس پارچه سفیدی بر روی آن پهن کرده و با مقداری آب آن را خیس کرده و اطوکشی می کنند. پس از آن، به صورتی که بیان شد، چرم دوزی می کنند. در بعضی موارد 4 طرف فرش چرم دوزی می شود. بویژه، قالیبافی که نفیس هستند و امکان آویزان کردن آن بر روی دیوار وجود دارد.

چرم دوزی كناره های طولی فرشی

برخی از فرش ها به ویژه آن گروه از فرش هایی كه مكانیزم بافت آنها به شیوه لول می باشد، لبه های طولی فرش به سمت آنها لوله می شود. چنانچه فرش بافته شده دارای چنین عیبی باشد، معمولاً اقدام به چرم دوزی می نمایند. چرمی كه برای كناره دوزی فرش مورد استفاده قرار می گیرد، باید دارای مقاومت و سختی مورد نیاز باشد تا از لول شدن فرش جلوگیری نماید. عرض چرم، بین3 تا 5 سانتی متر است كه جنس آن یا از چرم كاملاً طبیعی (كه البته به این شکل كمتر مورد استفاده قرار می گیرد) یا از چرم مصنوعی (انواع فوم و مواد پلاستیكی) می باشد.
نحوه ی دوختن چرم به این شكل است كه سوزن چرم دوزی را با نخ چرم دوزی آماده نموده به صورت زیگزاگ نوار چرمی را از پشت فرش به كناره های آن می دوزند. اگر مقدار لوله شدن لبه های فرش زیاد باشد ابتدا فرش را به پشت روی زمین پهن می نمایند و به وسیله ی چكش چوبی، لبه های طولی آن را می كوبند و سپس پارچه ای را به روی آن پهن كرده و با مقداری آب آن را خیس كرده و اتو می كشند. تا مقداری از لوله شدگی آن جلو گیری شود.سپس اقدام به چرم دوزی می كنند. البته چرم دوزی لبه های فرش به دو منظور دیگر نیز صورت می گیرد .برای جلوگیری از لغزیدن فرشهای سبک و کوچک بر روی سطوح صاف ماندن پارکت و سنگهای صیقلی برای پوشاندن محل میخ و یا چنگکهای مربوط به دارکشی فرش

بدون نظر

ارسال نظر

 
 

  تماس با ما

  جهت ارتباط با ما از طریق اطلاعات ذیل اقدام کنید

  Info@mrwashkarimi.ir

  شعبه مرکزی : اصفهان / خیابان حکیم (بازار فرش اصفهان) /بازارچه نو سرای بروجنیها

  031-35808080 / 031-35303030

  .

  شبکه های اجتماعی

  ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید

  آمار وب سایت

  • 117
  • 7
  • 10,221
  • 36,405